Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent również musi dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. W tym celu należy stosować się do kilku bardzo ważnych zaleceń: Przynajmniej raz w roku sprawdzamy stan naszego uzębienia w gabinecie stomatologicznym oraz usuwamy kamień nazębny. Staramy się myć zęby po każdym posiłku, a do mycia zębów oprócz zwykłych szczoteczek, używamy nici dentystycznych.

W ramach profilaktyki stomatologicznej wykonujemy następujące zabiegi:

Piaskowanie – usuwanie osadu i przebarwień z zębów.
Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny

Skaling - usuwanie twardych złogów nazębnych za pomocą ultradźwięków i polerowania.
Skaling przeciwdziała paradontozie. Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach może pojawić się ból - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej.

Fluoryzację lakierowanie zębów.

Lakierowanie, czyli fluoryzacja polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru.
Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów. Lakowanie zębów – uszczelnianie bruzd.

Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem.
Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, co ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy.