Pantomogram

PANTOMOGRAM Zielona Góra

Pantomogram jest specjalistycznym urządzeniem diagnostycznym, wykonującym zdjęcie rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy. Często takie zdjęcie nazywane jest potocznie zdjęciem panoramicznym. Jest to zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów, zawiązków zębów oraz struktur je otaczających, takich jak: kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Jest również pomocne w ocenie wad rozwojowych, urazach i nowotworach.

Za pomocą pantomogramu można wykryć wiele nieprawidłowości, jak np. próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, dodatkowe i nadliczbowe, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo.. Pantomogram daje również pogląd, na stan kośćca w przypadku planowania zabiegu wszczepiania implantów zębowych. Dawka emitowana podczas badania, jest w przybliżeniu równa 3–5 typowym zdjęciom przylegającym, przy czym przedstawia 3-krotnie większy obszar, niż 14 zdjęć przylegających, wymaganych, aby pokryć oba łuki zębowe.

Zdjęcie pantomograficzne, powininno być wykonywane okresowo w celu kontroli stanu, wyżej wymienionych elementów narządu żucia, a szczególnie w profilaktyce próchnicy, okres ten jest uzależniony indywidualnie od stanu zdrowia, wieku, podatności tkanek na próchnicę, ryzyka chorób i jakichkolwiek oznak chorób.

ZDJĘCIE PANTOMOGRAFICZNE WYKONUJEMY TYLKO NA POTRZEBY NASZEJ PRZYCHODNI.

zdjęcie PANTOMOGRAMU